czwartek, 4 lipca 2013

Rojniki (Sempervivum)- przedstawienie rodzaju, uprawa i pielęgnacja

Po raz pierwszy ujrzałem je jesienią 2006 roku, a więc w okresie, kiedy dojrzałem do tego, aby urzeczywistnić swoje marzenie o barwnym ogrodzie. Od wielu lat przy domu rodzinnym, tworzy się zielony azyl, w którym nie zabrakło również tych niewielkich oraz tak dekoracyjnych roślin górskich. Przez te kilka lat powstały trzy skalniaki i na każdym z nich nie mogło zabraknąć również rojników. Obecnie dysponuję tylko jednym mini ogrodem skalnym. Fascynacja roślinami skalnymi wciąż się pogłębia, tak więc w tym roku skalniak został powiększony, aby mógł pomieścić kolejne rośliny skalne, a w tym rojniki.
Ogrody skalne to miejsca, w których nie może zabraknąć, przepięknych rojników. Poza wysokimi walorami dekoracyjnymi, charakteryzują się także niewielkimi wymaganiami i odpornością na niekorzystne warunki.
Zaliczane do rodziny Crassulaceae, charakteryzują się mięsistymi liśćmi, tworzącymi rozetki, zależnie od gatunku i odmiany, różniące się wielkością oraz barwą. Rojnik (Sempervivum) posiada swoich reprezentantów, również w rodzimym krajobrazie np. rojnika pospolitego. Nie mniej jednak w naszych ogrodach spotykamy najczęściej liczne mieszańce, którym nie brakuje dekoracyjności.
Wśród rojnikowych wspaniałości, wart uprawy jest rojnik murowy (Sempervivum tectorum), a także rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum). Razem tworzą przepiękne zestawienia, obok których  nikt nie przejdzie obojętnie.

Wybrane gatunki Sempervivum
Rojnik pajęczynowaty
Należy do moich ulubionych reprezentantów rodzaju. Gatunek  charakteryzujący się niewielkimi rozetkami liści, pokrytymi charakterystyczną, białą „nitką”. Uwzględniając pędy kwiatostanowe, roślina osiąga do kilkunastu centymetrów wysokości.
Rojnik ogrodowy
Pod nazwą rojnik ogrodowy, kryją się liczne mieszańce Sempervivum x hybridum. Różnią się one wielkością, barwą rozetek (od zielonych po purpurowe), barwnymi kwiatami, a także kształtem pojedynczego liścia np. odmiana ‘Oddity’, charakterystyczna ze względu na zawinięte w rurkę liście. Dużą popularnością cieszy się również odmiana ’Rubin’o czerwonawych liściach i różowych kwiatach.
Rojnik murowy
Występujący w wielu odmianach gatunek rojnika, charakteryzującego się dużymi rozetkami liści, znaczną wysokością ( nawet do 50 cm) oraz mnóstwem kwiatów (nawet do 100!) wkwiatostanie. Barwa liści zielonkawo- niebiesko- czerwonawa.
Rojnik orzęsiony
Dekoracyjny rojnik występujący w wielu odmianach. Liście  zielonkawe, na brzegach orzęsione- stąd nazwa.  Kwiaty żółtawe. Pędy kwiatostanowe osiągają do około 20 cm wysokości.

Kilka słów o budowie rojników
Rojniki to niewielkie byliny, składające się z mięsistych liści, w zmiennej barwie i różniej wielkości. Większość z dostępnych rojników to Sempervivum x hybridum. Do gatunków rojnika, które warto uwzględnić przy doborze roślin na skalniak warto uwzględnijmy również rojnika pospolitego (Sempervivum soboliferum), rojnika pajęczynowatego (Sempervivum arachnoideum), rojnika murowego (Sempervivum tectorum). Poza nimi warto wymienić jeszcze rojnika wapiennego, orzęsionego, a także górskiego.
Rojniki słyną z dekoracyjnych, zmiennych liści. Poza nimi w okresie letnim, ukazują się oryginalne kwiaty, osadzone na grubym, masywnym pędzie kwiatostanowym, wytwarzanym przez najstarsze rozety. Kwiaty gwiazdkowate w różnej barwie od kremowych, przez różowe, po czerwonawe. Po przekwitnięciu zawiązują się nasiona, a następnie rozeta zamiera, jednak nim to nastąpi wyda młode rośliny, które z powodzeniem można rozsadzać i wykorzystać przy aranżacji kolejnych zakątków ogrodu.
Stanowisko i uprawa
Zakupione rojniki należy posadzić na stanowisku słonecznym, w podłożu uzupełnionym żwirem, które gwarantuje wystarczającą przepuszczalność.
W uprawie rojniki nie są zajmujące. Nie chorują, nie są atakowane przez szkodniki, doskonale sobie radzą przy minimum zainteresowania ze strony uprawiającego. Przy uprawie rojników bardzo ważne jest utrzymanie podłoża w należytej kulturze. Usuwanie chwastów, które wrosną w rozety jest bardzo uciążliwe.Rozmnażanie
Rojniki najłatwiej rozmnożyć poprzez niewielkie  rozety, a więc wegetatywnie. Można spróbować także generatywnie poprzez wysiew nasion. Warto podkreślić, że nasiona rojników są niewielkie, dlatego też w celu ułatwienia sobie siewy warto je wymieszać z drobnym piaskiem. Wywiewamy je wiosną w przepuszczalne podłoże, nie zasypując nasion podłożem. Nasiona jedynie dociskamy do podłoża.

Zastosowania
Rojniki nadają się do uprawy pojemnikowej na balkonie i tarasie. Ogrody skalne to ich królestwo. Przepięknie zaprezentują się na skarpach, między płytami, chodnikami, kamieniami, w towarzystwie innych roślin skalnych np. skalnic czy też rozchodników.   Sadźmy je w licznych grupach, wówczas można się przekonać ile piękna drzemie w tych niewielkich roślinach ozdobnych.Zobacz również:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz